Yemeksepeti’nin Yeni Ceo’su Mert Baki Kimdir?

İçerisinde çalışanlarına özel ses yalıtımlı uyku odaları olan ve mesai saatleriniz dahil istediğiniz her an bu uyku odalarında uyuyabildiğiniz bir işyeri düşünün. Hatta durun biraz daha anlatalım, ofisiniz içerisinde bilardo masalarından playstation salonlarına kadar birçok oyun alanları da mevcut. Dilediğiniz zaman diğer çalışma arkadaşlarınızla bu salonlara gelerek oyun oynayabilir, kafa dağıtabilirsiniz.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçerisinde çalışanlarına özel ses yalıtımlı uyku odaları olan ve mesai saatleriniz dahil istediğiniz her an bu uyku odalarında uyuyabildiğiniz bir işyeri düşünün. Hatta durun biraz daha anlatalım, ofisiniz içerisinde bilardo masalarından playstation salonlarına kadar birçok oyun alanları da mevcut. Dilediğiniz zaman diğer çalışma arkadaşlarınızla bu salonlara gelerek oyun oynayabilir, kafa dağıtabilirsiniz. Rüya mı bu yoksa Finlandiya’daki çalışanlarının sürekli gülümsediği bir ofis mi? dediğinizi duyar gibiyiz. Anlattıklarımız bu sefer ne rüya ne de bizden çok uzaklardan yaşayan mutlu insanların diyarındaki bir ofis. Bu sefer tüm bu anlatılanlar ve daha fazlası İstanbul’un göbeğinde Levent’te,  metronun dibinde yer alan 5 katlı bir ofisin içerisinde yer alıyor. Hatta şunu da ekleyelim; burada çalışanlara özel bir kafe bulunuyor. Tabi her yerde kafe var, var ama bu seferki biraz farklı. Buradaki tüm yiyeceklerin maliyetlerinin yarısını patronunuz karşılıyor. Hiç dışarıda 1.5 TL verip kaliteli bir Americano içtiniz mi? Valla burada çalışanlar her gün bunlarla yaşıyorlar.

*Covid-19 salgını ile mücadelemize ilk günkü kararlılık ve gayretimizle devam ediyoruz. 1 Mart itibarı ile salgının kontrolünde yeni bir aşamaya geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısının akabinde açıkladığı esaslar temelinde iller kendi risk seviyelerini dik

Olur olur bal gibi de olmuş. Bugünkü anlatacaklarımız tüm iş arayanların hayallerini süsleyen Yemek Sepeti ile ilgili.

2001 yılında temellerini Nevzat Aydın; Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi ile birlikte bu şirketin temellerini atmış. İlk yatırımlarını da taa 7 yıl sonra 2008 de almışlar. İlk olarak 2010’da yurt dışına açılarak Rusya’da daha sonrasında da Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde hizmet vermeye devam etmişler. Türkiye’de ilklere imza atıp zirveye tırmanacak olan Yemek Sepeti, Türkiye’ye rotasını çevirmeden önce Katar, Umman, Suudi Arabistan gibi ülkelere de hizmet vermiş. Türkiye’de Yemek Sepetini tanımamız ise şirketin 2015 yılında tamı tamına 589 milyon dolar değerlenmeyle satılması sonucunda oluyor. Ki şunu da söylemeden geçmeyelim 589 milyon dolardan bahsediyoruz. Şirket o dönemde Türkiye’de en yüksek değerlemeyle satılıyor. Tabi 2001 yılından 2015 yılına kadar bu aşamaya gelmek için neler yaşadıklarını keşke bir de Nevzat Aydın ve diğer kuruculardan dinleyebilsek.

2015 yılında şirket satılsa da Nevzat Aydın şirketin Ceo’su olarak çalışmaya devam etmiş. Hatta kendisi de der, ‘Genelde satılan şirketleri zor günler bekler; bizse 2015’de sattığımızda günde 100.000 olan siparişini bugün 900.000’lere getirip tam 9 kat büyüdük.’

Peki bu başarıyı nasıl elde ettiler? Cevabı bence siz de az çok tahmin etmişsinizdir. Yemek Sepeti’nin başarısının arkasında çalışanlarına verdiği değer yatıyor. Şirket içerisinde Call Center ile Operasyon Genel Müdürü aynı değer ve öneme sahip. Kimse kimseyi küçük görmüyor ve çalışanlar hak ettiği değer ile çalışıyorlar. Bu da insanların işe severek gelmelerine, işlerini en güzel şekilde yapmalarına sebep oluyor.

Tabi herkesin bir dayanma gücü vardır. Nevzat Aydın tam 21 yılını Yemek Sepetine vererek Yemek Sepetinin bugünkü Yemek Sepeti olmasını sağlamış Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinden biridir. Şimdi ise sıra Mert Baki’ye geçti. Geçtiğimiz günlerde Nevzat Aydın kendi Twitter hesabından Yemek Sepetinin yeni Ceo’sunun Mert Baki olduğunu şöyle duyurdu;

‘Evet, bir devrin sonuna geldik. Jeff Bezos 25 yıl dayandı bense 21 yılı ancak görebildim.:) Yemeksepeti’ndeki Ceo’luk görevimi artık genç ve farklı bir bakış açısına bırakmanın zamanı geldi. Yemeksepeti 9000 çalışanı ile artık çok büyük, sektöründeki tüm haksız karalamalara karşın açık ara lider bir şirket ve ben artık aileme, kendime ve flantropiye daha fazla zaman ayırmak istiyorum. Hep elimden geldiğince hakkaniyetli, şeffaf ve inovatif bir yönetim göstermek istedim. Kusurlarım olmuşsa tek tek affola.’

Şimdi diyeceksiniz kimdir bu Mert Baki?

Herhalde ceviz kabuğundan çıkarak şirketin Chief Business Development Officer’ı yapılmadı kendisi.

Mert Baki, aslında bizim ismini çok duymasak da yaratıcı ve kreatif fikirleriyle çok öncesinde tanışmış olduğumuz bir kişilik. Üstelik gökten zembille inerek de şirketin Ceo’su olmadı. Zaten 11 yıldır Yemeksepeti bünyesinde hizmet veriyordu.

Galatasaray Lisesi Mezunu!

Daha sonra eğitimine de İTÜ’de Elektrik Mühendisliği bölümü ile devam etmiş. Buradan mezun olunca Sabancı Üniversitesi MBA yüksek lisans bölümünü bitirmiştir. Okumalara ve kendini geliştirmelere doyamayıp ‘Hep daha iyisi’ diyerek Florida ve Stanford Üniversitelerinde Businnes Strategy alanlarında eğitim programlarına katılmıştır.

Güncel Covid Verileri
635.548.773
+98233
613.301.451
+226217
6.594.100
+386

Yeni CEO’ya Güven Tam!

Profesyonel iş hayatına ilk olarak Arama Danışmanlıkta başlamış ve daha sonrasında Migros’un iş geliştirme alanında farklı görevlerde bulunmuştur. 2011 yılında, yani Yemeksepeti henüz Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınmadan önce Yemeksepeti ailesine katılmış ve şirketin 10 ülkedeki yurt dışı operasyonlarının sorumluluğunu üstlenmiştir. Şirketin hayata geçirilen tüm projelerinin arkasında Mert Baki var diyebiliriz. Yemek.com, Yemeksepeti Banabi, Yemeksepeti Mahalle gibi birçok projeye liderlik eder şirketin hizmet gamının genişlemesine de olanak sağlamıştır.  Yemeksepeti’nin yeni Ceo’su olmadan önce şirkette iş geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda yer alıyordu. Yaratıcı, kreatif ve inovatif düşünceleriyle Yemeksepetine katkıları son derece fazla olan yeni Ceo’ya Nevzat Aydın’ın da güveni tam. Çalışanlarına göndermiş olduğu son veda e-postasında bunun üzerinde de durmuştur.

Bu bir bayrak yarışıdır ve bayrağı taşıma sırası Mert Baki’de. Bizce son derece iyi ve akıllıca bir karar verilmiş. Yeni bir fikir, yeni bir beyin ve dinamik bir ekip. Üstelik çok uzakta da değil. Tam da Yemeksepetine yakışır bir karar. Mert Baki’ye ve Yemeksepetine sonsuz başarılar diliyoruz!

Güncel Covid Verileri
16.919.638
+0
16.818.435
+0
101.203
+0

46
mutlu
Mutlu
11
_zg_n
Üzgün
7
sinirli
Sinirli
4
_a_rm_
Şaşırmış
6
vir_sl_
Virüslü
YemekSepeti’nin Yeni CEO’su Mert Baki Kimdir?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Fazla Merak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!